Higiena osobista a proces dorastania

Higiena osobista a proces dorastania
Polio Sabin

Kiedy dbamy o higienę osobistą to jesteśmy z pewnością zdrowsi i o wiele lepiej czujemy się ze sobą. Trzeba więc uczyć się higieny osobistej od najmłodszych lat. Zazwyczaj nasze mamy nam wpajają wszelkie zasady higieny osobistej i każą nam o to dbać. Kiedy mamy to zaniedbują, zawsze są panie przedszkolanki, a potem panie w szkołach, które także zwracają nam uwagę, jak ważna jest higiena osobista. Ciężko o nią zadbać gdy jest się małym dzieckiem, bo wtedy największe atrakcje wiążą się z brakiem higieny i szeroko pojętym brudem. Dzieci uwielbiają taplać się w błocie, wchodzić do kałuż, albo kłaść się bez mycia i szorowania zębów.

Jednak już w okresie dojrzewania, kiedy ciało ulega różnym przeobrażeniom należy szczególnie dbać o higienę osobistą. Walka z potem, łupieżem, wypryskami i nieprzyjemnym zapachem z ust to również walka o zdrowie i akceptację w środowisku rówieśniczym. Nikt nie lubi, kiedy się z niego naśmiewają i wytykają mu brak higieny osobistej, dlatego w tym wieku najczęściej młodzież uczy się czym jest higiena osobista i jak jej przestrzegać.

Najczęściej zostaje to już na długie lata. Bowiem, gdy ktoś przestrzegał higieny w młodości, również jako dorosły dba o higienę osobistą.