Higiena

Kwestia higieny osobistej

Kwestia higieny osobistej

Dla każdego z nas higiena osobista powinna być priorytetem już od najmłodszych lat. Zazwyczaj mamy już w dzieciństwie krzyczą na nas, gdy chodzimy brudni, nie myjemy rąk lub zakładamy drugi dzień pod rząd tę sama – już poplamiona – bluzkę. Dbałość o takie rzeczy jest właśnie przejawem higieny osobistej i dlatego też powinniśmy uczyć się jej od małego, a potem sami uczyć tego swoich dzieci.

Bowiem higiena osobista to nie tylko komfort codziennego życia – naszego i cudzego, bowiem to, że my zachowujemy zasady higieny osobistej w swoim życiu, zdecydowanie innym ułatwia przebywanie w naszym towarzystwie, ale i zdrowie. Kiedy jesteśmy czyści to jesteśmy zdrowi. Z brudu, nieczystości i braku higieny osobistej wynika wiele chorób. Zarazkom sprzyja brak higieny osobistej, a jej utrzymywanie jest zdecydowanie ich wrogiem. Dlatego też aby zachowywać higienę osobistą powinniśmy zwracać na nią uwagę. U siebie i u innych.

Oczywiście czasem bywa to wstydliwe, ale warto zwrócić komuś uwagę na temat tego, że powinien bardziej przywiązywać się do higieny osobistej. Może go to zaboleć, ale koniec końców będzie nam za to wdzięczny, bo od tej pory będzie czysty i zdrowy i z pewnością będzie mu łatwiej w świecie. Nie powinniśmy oczywiście robić tego zbyt obcesowo. Delikatnie, ale stanowczo.

Czytaj dalej

Higiena osobista w naszym życiu

Higiena osobista w naszym życiu

Okazuje się, że nie jest przypadkiem, że tak wiele przedmiotów ma w swojej nazwie słowo higieniczny. Są więc chusteczki higieniczne, wkładki higieniczne, płatki higieniczne i z pewnością nie są to wszystkie higieniczne rzeczy. Okazuje się bowiem, że higiena osobista i przestrzeganie jej w wielu dziedzinach, jest bardzo ważne.

Trzeba pamiętać, aby higiena osobista została przestrzegana już od małego. W przedszkole panie mówią dzieciom, żeby myć ręce po zabawie, a przed jedzeniem, pokazują im, że talerze, sztućce, kubeczki powinny być czyste. Kiedy dzieci leżakują panie karzą im się przebierać, bowiem higiena osobista wymaga także tego, żeby spać w innych ubraniach niż te, w których chodzi się cały dzień. Również to, żeby pościel była zmieniana od czasu do czasu, bowiem to także wiąże się z higieną osobistą i tego także nie można ignorować.

Kolejne wykłady na temat higieny osobistej mamy w szkołach. Kiedyś była tam zresztą specjalna pani zwana higienistka, która była kimś między pedagogiem a pielęgniarką. Wielu z niej to właśnie od niej pobierało swoje pierwsze nauki dotyczące higieny osobistej. Oczywiście zazwyczaj takich rzeczy uczą też rodzice. Bowiem w większości domów dba się o higienę osobistą.

Czytaj dalej

Higiena osobista u kobiet i mężczyzn

Higiena osobista u kobiet i mężczyzn

Zarówno rodzice, jak i szkolne nauczycielki biologii i higienistki w podstawówce uczą dzieci, czym jest higiena osobista. To bardzo ważne, żeby o nią dbać, bowiem to nie tylko coś, co sprawia, że inni chętnie z nami przebywają, ale i zapewnia nam to zdrowie.

Bowiem higiena osobista przejawia się w bardzo wielu czynnikach. Od mycia rąk przed jedzeniem, jak i po wyjściu z toalety ale także w regularnym zmienianiu skarpetek. Może to stereotyp, ale kobiety o wiele bardziej dbają o higienę osobistą niż mężczyźni. Teraz może powoli się to wyrównuje, ale jeszcze niedawno panów trzeba było specjalnie zachęcać do tego, aby dbali o siebie. Trzeba było ich namawiać, aby zmieniali bieliznę i skarpetki codziennie i prali je zamiast rozrzucać po pokoju. Trzeba było przypominać im o codziennej kąpieli i zmienianiu ubrań. Niektórym, ale to zapewne przypadki ekstremalne, trzeba było także przypominać o tym, żeby codziennie umyć zęby.

Oczywiście nie można tak generalizować. Okazuje się, że są i panie, u których na bakier jest z przestrzeganiem higieny osobistej. Dlatego należy pamiętać o tym, niezależnie od tego jakiej się jest płci. Warto więc wpajać odpowiedni stosunek do higieny osobistej swoim dzieciom.

Czytaj dalej

Higiena osobista a inne dziedziny życia

Higiena osobista a inne dziedziny życia

Kiedy chcemy być zdrowi i czuć się dobrze w swoim ciele musimy przestrzegać w życiu wielu zasad i zwracać uwagę na szereg kwestii. Ważne jest to, żeby uprawiać sport i zdrowo się odżywiać, można uznać, że to najistotniejsze czynniki. Jednakże kolejnym, którego także nie można pominąć w codziennej egzystencji jest higiena osobista. Dlatego też należy jej zasad przestrzegać w poszczególnych dziedzinach i łączyć je z innymi.

Bowiem zdrowie odżywianie się ma także związek z higieną. Chodzi tutaj przede wszystkim o higieniczne przechowywanie produktów i mycie ich zanim je przyrządzimy lub spożyjemy – kiedy chodzi tutaj o produkty surowe. No i oczywiście coś, co każdemu z nas jest wiadome od najmłodszych lat – mycie rak przed każdym posiłkiem, zwłaszcza kiedy było się wcześniej w toalecie.

Jeśli chodzi o sport i higienę osobistą to również idą one w parze. Okazuje się bowiem, że ma to istotne znaczenie. Trudno sobie wyobrazić wizytę na pływalni kiedy nie wykapaliśmy się wcześniej. Oczywiście na każdym basenie jest prysznic, z którego korzysta się zanim wejdziemy do publicznego zbiornika, ale jednak lepiej zrobić to wcześniej w domu.

Podobnie jest z bieganiem. Biegamy zawsze w czystych ubraniach, a kiedy przebiegniemy już swój dystans i się spocimy to należy wtedy się wykąpać lub wziąć prysznic, bowiem to właśnie przejaw higieny osobistej.

Czytaj dalej

Nauka higieny osobistej

Nauka higieny osobistej
requip 5mg

Okazuje się, że higiena osobista to kluczowa sprawa jeśli chodzi o nasze życie i edukowanie w tej dziedzinie powinno być bardzo istotnym elementem wychowania dzieci. Zarówno gdy jest się rodzicem to powinno się dzieci uczyć higieny osobistej, ale także gdy jest się wychowawcą lub wychowawczynią klasy.

Często wychowawcy poświęcali zajęcia zwane godzinami wychowawczymi na to, aby uczyć uczniów, jak ważna jest higiena osobista i jakie są podstawowe zasady jej przestrzegania. Takich zajęć powinno być szczególnie dużo w okresie dojrzewania, bowiem wtedy kiedy hormony szaleją, ciało się zmienia szczególnie widać, jak higiena osobista jest ważna.

Wtedy trzeba młodzież – zarówno chłopców, jak i dziewczynki – uczyć, jak dbać o wszystkie części ciała. Ważne są włosy, twarz, narządy intymne. Wszystko to jest istotne pod kątem higieny osobistej. Dlatego warto poświęcać temu lekcje i pogadanki, warto uświadamiać zagubionych, młodych ludzi, aby nie mieli oni problemów z higieną osobistą i żadnych nieprzyjemności i kompleksów. Kiedy nauczymy się przestrzegać higieny osobistej, z pewnością będziemy się dobrze czuć w swoim ciele i będziemy zadowoleni z tego.

Czytaj dalej

Z higieną na co dzień

Z higieną na co dzień

Na sklepowych półkach znajduje się bardzo wiele produktów, których celem jest pomoc w utrzymywaniu higieny osobistej. Maja nam one towarzyszyć w codziennym życiu i wspierać w walce o czystość i higienę. Bowiem higiena osobista to nie tylko komfort – nasz i innych, ale i zdrowie.

Sami bowiem możemy sobie wyobrazić, albo przypomnieć – jeśli mamy takie doświadczenia – jak ciężko jest żyć w otoczeniu osób, które nie przestrzegają higieny osobistej. Bardzo ciężko jest z takimi osobami mieszkać oraz pracować. Dlatego też powinniśmy dbać samemu o to, aby przestrzegać higieny osobistej i nie być utrapieniem dla innych.

Oczywiście prawie nikomu nie trzeba w pewnym wieku uświadamiać czym jest i na czym polega higiena osobista, ale w ramach przypomnienia warto może powtórzyć, że na nią składa się przede wszystkim dbanie o czystość – rak i innych partii ciała. Kolejna ważną sprawą jest pranie ubrań, bielizny, w tym bielizny pościelowej i wietrzenie wnętrz przed spaniem i rano, po całej nocy. Trzeba także myc głowę często i zęby. Wszystkie te drobne działania składają się na higienę osobistą, a ich przestrzeganie to higieniczne i zdrowe życie.

Czytaj dalej